بیماری خاص با نام سلیاک

بیماری سلیاک در حقیقت یک حساسیت غذائی به پروتئین گندم، جو و چاودار است که گلوتن نامیده می شود. این بیماری از زمان شروع مواد غذائی برای کودک می تواند بروز کند. به عبارت دیگر قبل از شروع مواد غذائی حاوی گلوتن، این بیماری وجود نخواهد داشت، اما پس از شروع مواد غذائی حاوی گلوتن در تعدادی از افراد مستعد از نظر ژنتیکی، بیماری می تواند بروز کند.
بروز علائم بیماری ممکن است از همان ابتدای شروع مواد غذائی حاوی گلوتن یعنی اغلب در سن 6 ماهگی آغاز شود و یا این که شروع بیماری تا سالها به تعویق افتد. بیماری ممکن است حتی در سن 70 سالگی برای اولین بار ظاهر شود. گاهی نیز ممکن است در دوره شیر خوارگی و یا کودکی، بیماری ظاهر شود و پس از مدتی بدون تشخیص قطعی و یا حتی شک به بیماری، خود به خود بهبودی نسبی و یا کامل پیدا کند. اما سالها بعد در نوجوانی و جوانی و یا میان سالی مجددا علامت دار شود.
علت تفاوت بسیار زیاد در سن و زمان بروز و علائم و نشانگان بیماری، احتمالا به عوامل محیطی و محرک های میکروبی و خصوصیات ژنتیکی فرد و همچنین ترکیبات مواد غذائی مصرفی مربوط می باشد.
در کودکان علائم گوارشی اغلب واضح ترند و در افراد مسن تر به تدریج فرم های غیر کلاسیک بیماری که با تظاهرات غیر گوارشی بروزمی کند، شایع تر می شوند.
بیماری سلیاک را باید همچنین از بیماری عدم گلوتن افتراق داد. در عدم تحمل گلوتن علائم گوارشی شامل نفخ و ناراحتی گوارشی ناشی از مصرف گلوتن ( فرآورده های گندم و جو و چاودار) بروز می کند و باقطع ان بهبودی می یابد. اما واکنش های دفاعی بدن ( واکنش های ایمونولوژیک ) در سطح روده کوچک و خون وجود ندارد و بنا براین عوارض خارج روده ای وجود نخواهد داشت.
به همین دلیل بیماری سلیاک را نمی توان تنها با رژیم فاقد گلوتن و بررسی علائم و نشانه های آن تشخیص داد و حتما باید با روش های مطمئن تری به تشخیص رسید.

/ 3 نظر / 47 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. در ادامه راه موفق باشید. [گل] ضمن تبریک سال نو[گل]، شما بزرگوار برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: ****************** [گل] جملات بسیار زیبا و خواندنی و قابل تأمّل [گل] ****************** [گل] احادیث بسیار زیبای هفته [گل] # وظایف دوست در حق دوست # یکی از نشانه‌‌های پستی و رذالت # بوسه بر لب فقط برای دو نفر ****************** [گل] اعمال و ادعیه عید نوروز [گل] دعایی ناب از حضرت علی(ع) در نوروز برای دفع بلا در طول سال [گل] آداب و ادعیه پوشیدن لباس نو و تازه ****************** [گل] نجس‌‌ترین و پلیدترین چیز دنیا چیست؟ ****************** [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]

لیلافلاح مامان پوریا

امیدوارم هرچه زودتردرمانی برای این افرادپیداشه.واقعا زجرمیکشن.

محمد

سلام.دلخوشی ما به همین دنیای مجازی است چون از این طریق اطلاعات زیادی در مورد بیماری دختربچم بدست میارم.راهنمایی ها و دلگرمی شما دوستان ستودنی است.