سوالات متداول بیماران سلیاک

1-آیا بیماری سلیاک از مادر به جنین منتقل می شود؟
بیماری سلیاک یک بیماری است که ژنتیک در آن مؤثر می باشد . یعنی استعداد ژنتیکی ابتلا به این بیماری از والدین ( پدر یا مادر) به فرزندان منتقل می شود .پس اگر فردی مبتلا به بیماری سلیاک باشد ، احتمال این که ژنها ی مستعد کننده این بیماری را به فرزندانش منتقل کند , وجود داردو حتما باید فرزندان از نظر ابتلا به بیماری مورد بررسی قرار گیرند تا زودتر تشخیص داده شود. ضمنا اگر یکی از فرزندان خانواده مبتلا به بیماری سلیاک باشد ، احتمال ابتلای سایر فرزندان نیز بالا میرود و آنها نیز باید ارزیابی شوند زیرا استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری را، یکی از والدین به فرزند بیمار، منتقل کرده است .
به غیر از استعداد ژنتیکی و ارثی هیچ راه دیگری برای انتقال بیماری سلیاک وجود ندارد. مثلا تماس مستقیم با بیمار و یا زندگی در کنار آنها ، هیچ خطر ابتلا ئی برای سایر افراد ندارد.


2-آیا پوست خشک و کک مک از عوارض بیماری سلیاک است و برای درمان آن چه باید کرد؟
انواع مختلف بیماریهای پوستی در همراهی با سلیاک دیده می شوندمثل درماتیت هرپتی فورم و پسوریازیس ، اما به دلیل کمبود مواد ریز مغزی (Micronutrient Deficiencies) در بیماری سلیاک مثل کمبود روی ..... تغییرات پوستی ایجاد می شودمثل پیری زودرس ، خشکی پوست و ریزش مو.
علاوه بر آن کمبودها ی هورمونی مثل کم کاری تیروئید می تواند روی پوست ، مو و ناخن اثر گذارد که در کمبودهای تغذیه ای پس از رعایت کامل رژیم فاقد گلوتن حداقل برای چند ماه ، معمولااین علائم برطرف می شوند ولی کمبودهای هورمونی و بیماریهائی مثل درماتیت هرپتی فورم وپسوریازیس باید درمان مخصوص انجام شود.


3-بیماران سلیاک علاوه بر بیماری تیروئید و دیابت، مستعد چه بیماریهای دیگری هستند؟
بیماریهای همراه با سلیاک دو دسته هستند.
الف- گروهی از بیماریها که ازعوارض سلیاک بوده و با درمان کامل رژیم بدون گلوتن معمولا این عوارض هم بهبودمی یابند. از این نوع بیماری ها می توان از کم خونی ، پوکی استخوان و کمبود مواد مغذی، اختلالات روانپزشکی مثل اضطراب ، اختلالات حافظه و تمرکز، ضایعات دندان ،کوتاهی قد و تاخیر در بلوغ در کودکان، نازائی، اختلال نازائی و افت تحصیلی نام برد.
ب- بیماریهائی هستند که درهمراهی با بیماری سلیاک ظاهر می شوند مثل دیابت، کم کاری و یا پرکاری تیروئید، بعضی بیماریهای کلیوی و کبدی، درماتیت هرپتی فورم، پسوریازیس، بیماریهای بدخیم مثل لنفوم روده باریک و.....


4- بیمار سلیاک تا چه حد مجاز به استفاده از داروهای ویتامینه می باشد؟
در شروع درمان و تا 1 سال بعد داروهائی مثل مولتی ویتامین، قرص کلسیم، و قرص آهن زیر نظر پزشک مربوطه تجویز می شود ولی پس از یک سال اجرای کامل رژیم فاقد گلوتن و رفع سوء جذب ، معمولا دیگر نیازی به مصرف مولتی ویتامین و قرص آهن وجود ندارد.فقط کلسیم باید برای همیشه مصرف شود که البته میزان مصرف این داروها و زمان قطع یا کاهش و افزایش میزان آنها ، صرفا توسط پزشک معالج تعیین می شود.


5-کودکی که مشکوک به بیماری سلیاک بوده و روی رژیم قرار داشته است، اکنون رژیم را قطع کرده . آیا نیاز به پیگیری دارد؟
حتما باید پیگیری شود تا وضعیت ابتلا به بیماری سلیاک مشخص گردد. اگر سلیاک رد شد که نیازی به رژیم ندارد ولی اگر بیماری سلیاک کودک قطعی شده حتما باید روی رژیم فاقد گلوتن باشد زیرا در غیر این صورت عوارض بسیار زیادی برای کودک دارد.این عوارض از کندی رشد ، کوتاهی قد، اختلال در یادگیری، تاخیر در بلوغ گرفته تا عواض شدید تر که ممکن است در سنین بزرگسالی ایجاد شود، وسعت می یابد.در صورتی که این اختلالات با رعایت رژیم فاقد گلوتن قابل پیشگیری می باشند.


6-آیا برای فرزند فردی که مبتلا به سلیاک است، تست سلیاک لازم است؟
احتمال بروز سلیاک در فامیل درجه 1 بیمار %20-10 است. پس کلیه این افراد باید از نظر سلیاک تست شوند و اگر منفی بود باید در فواصل منظم و یا هر زمان که دچار علائم مشکوک به سلیاک شوند، آزمایش سلیاک برای آنان انجام گردد.


7- فرد بیماری که پس از 2 تا3 سال رژیم، بهبود پیدا کرده و رژیم را قطع کرده است ولی حالا کوفتگی دارد. چه باید بکند؟
خستگی زودرس می تواند از علائم سلیاک باشد. ضمنا اگرعلائم بیماری سلیاک در فردی که سلیاک داشته ، قطع شود ، حتی اگر علائم کاملا بهبود یافته، رژیم فاقد گلوتن نباید قطع شود.پس شما باید برای پیگیری علت خستگی پس از قطع رژیم حتما به پزشک مراجعه کنید.


8- مدت 9 ماه است رژیم دارند و اکنون علائم بهتر شده است ولی خستگی ، ناتوانی و استرس دارند.چه کنند؟
شما باید بررسی شویدکه آیا خستگی و ناتوانی در اثر کمبود مواد مغذّی است که در اثر بیماری سلیاک ایجاد می شود و یا علت دیگری دارد. باید وضعیت تغذیه و رژیم شما کاملا بررسی شود.


9- دل درد و اسهال دارم . دکتر امامی فرمودند سلیاک ندارید ولی سایر پزشکان می گویند سلیاک دارید. چه کنم؟
اگر هنوز تردید دارید می توانید جهت بررسی مجدد مراجعه کنید.


10- در بیمارانی که علائم گوارشی ندارند چگونه می توان فهمید آیا رژیم کامل بوده یا خیر؟
با انجام آزمایشات سالیانه سلیاک


11-آیا سلیاک در بچه دار شدن تاثیری داردیا خیر؟
بیماری سلیاک اگر کنترل نشود ، می تواند باعث کاهش باروری و یا نا باروری در بیمار شود که با رعایت رژیم غذائی و کنترل بیماری  از این عارضه جلوگیری میشود. همچنین در خانمهائی که سلیاک آنها کنترل نیست ، اگر باردار شوند ، ممکن است جنین دچار کاهش رشد داخل رحمی گردد. پس حتما خانمهای مبتلا به سلیاک قبل از باردار شدن و در طول بارداری از کامل بودن رژیم خود مطمئن باشند.


12- آیا در سلیاک نیاز به مکمل کلسیم و آهن هست یا خیر؟
مکمل آهن معمولا در سال اول درمان تجویز می شودو پس از آن بر اساس وضعیت بیمار اگر نیاز باشد ادامه می یابد ولی مکمل کلسیم در تمام طول عمر مورد نیاز است .


13- آیا بیماران سلیاک برای ازدواج نیاز به مشاوره دارند؟
بله نیاز به مشاوره دارند و می توانند جهت دریافت مشاوره به انجمن سلیاک مراجعه کنند.


14- بیمارسلیاک که روی رژیم است گاهی دچار مشکل مدفوع سیاه رنگ میشود.علت چیست؟
مدفوع سیاه رنگ می تواند دلیل بر خونریزی دستگاه گوارش باشد و در هر زمان که فرد دچار این حالت شد باید به پزشک و یا یک مرکز اورژانس مراجعه نماید تا علت آن بررسی شود.


15- پس از 5 سال رژیم هنوز هر چند وقت یکبار دچار دل درد شدید میشوم که باید از مسکن هائی مثل مرفین استفاده کنم.چه باید کرد؟
شما باید جهت بررسی بیشتر علت این دردها به پزشک مراجعه کنید.


16- پس از چند سال رعایت رژیم بدون گلوتن هنوزهر چند وقت یکبار دچار اسهال میشوم. علت چیست؟
ممکن است گاهی به صورت نا خواسته مواد حاوی گلوتن مصرف کرده باشید که ایجاد اسهال می کند ویا ممکن است اسهال به علت دیگری باشد که درمان خاص خود را می طلبد.


17- بیمارسلیاک روی رژیم است و لی آزمایشات سلیاک طبیعی نمی شود . علت چیست؟
ممکن است رژیم شما کامل نباشد و بصورت نا آگاهانه موا د حاوی گلوتن مخفی استفاده می کنید .پس اول باید از کامل بودن رژیم خود مطمئن شوید و پس از آن اگر رژیم کامل بود ممکن است شما مبتلا به سلیاک مقاوم به درمان باشید که پیگیری و اقدامات درمانی خاص خود را می طلبد وشما در این زمینه حتما باید مرتب به کلینیک سلیاک مراجعه کنید تا وضعیت شما مورد بررسی .وپیگیری قرار گیرد

 18-چرا علائم و نشانه ها ی بیماری سلیاک در افراد مختلف ، متفاوت است؟
تعدادی فاکتورها مانند:
طول دوره شیرخوارگی
سنی که فرد شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن می کند
میزان مصرف غذاهای حاوی گلوتن
سبب تفاوت در نشانه های بیماری در افراد مختلف می شود.به طور مثال هر چه قدر طول دوره شیر خوارگی طولانی تر باشد، بیماری سلیاک دیرتر بروز کرده و علائم بیماری از علائم نادر خواهد بود.


19-آیا افراد مبتلا به بیماری سلیاک افزایش وزن پیدا می کنند؟
بیماری سلیاک به دیواره روده کوچک آسیب رسانده و باعث سوء جذب مواد مغذی می گردد.به همین دلیل افراد مبتلا به این بیماری غالبا از وزن کافی برخوردار نمی باشند ، اما بعضی از مطالعات پزشکی نشان می دهد که در بعضی از کودکان و افراد بزرگسال مبتلا به این بیماری ، گاه درارای اضافه وزن می باشند.


20-چه مدّت بعد از مصرف رژیم غذائی فاقد گلوتن عوارض بیماری سلیاک کاهش می یابد؟
مدت زمان بهبود بیماری پس از دریافت رژیم غذائی فاقد گلوتن ، در افراد مختلف متفاوت می باشد. در بعضی از مواقع فرد در مدت زمان کوتاهی پس از دریافت رژیم مذکور ، احساس بهبود می کند ولی گاهی بهبودی بیمار حدود چند هفته یا حتی چند ماه به طول می انجامد.
/ 3 نظر / 639 بازدید
مسعود

سلام خیلی لطف کردین ممنون بابت اطلاعات تون

.

سلام خسته نباشید من می خوام بدونم چه چیزایی باعث بیماری سلیاک میشه آیا فقط ارثی هس؟ ممنون میشم اگه توضیح کامل بدید

رباب

با سلام من مدتها است که گاز زیاد معده دارم نفخ روده ولی هیچ وقت اسهال نداشتم برای اولین بار که آزمایش کبد دادم گفتتدپروتیین به خون ترشح می کند و مدت ده روز است که آردها را مصرف نکرده و احساس بهتری دارم